Asia-Pacific Film Festival + Golden Horse Award Winners

The Unwanted Woman / The Extra Woman by Tahmineh Milani

The Unwanted Woman / The Extra Woman, a complex Iranian drama about an escaped (accused) murderer who gets entangled in a love triangle of sorts involving a 35-year-old woman, her husband, and a young widow, won the Best Film award at the 51st edition of the Asia-Pacific Film Festival, held in Taipei. (The Asia-Pacific Film Festival, organized by the Federation of Motion Picture Producers Asia-Pacific, is not to be confused with the recently wrapped Taipei Golden Horse Film Festival, which was being held at the same time.)

In addition to the top prize, The Unwanted Woman won both the Best Director and the Best Screenplay awards for writer-director Tahmineh Milani.

According to Deutsche Presse-Agentur, Milani's work has been suppressed in Iran because of the director's controversial focus on the plight of women living under that country's radical Islamic regime. Milani was arrested by the Revolutionary Council in 2001, and has been threatened with execution.

The Unwanted Woman, known in Iran as The Extra Woman, stars Amin Hayaie, Merila Zarei, Parsa Piruzfar, and Elsa Firuz-Azar.

The Asia-Pacific Festival Grand Jury Award went to Bui Thac Chuyen's Living in Fear, the story of a Vietnam Democratic soldier trying to evade the ghosts of his past.

Oechul / April Snow (2006) by Hur Jin-ho, with Son Ye-jin, Bae Yong-junKorean peformers won three of the four acting honors: Lee Jae-eung won the Best Actor prize for his portrayal of an adolescent about to face adulthood in Saranghae malsoonssi / Bravo, My Life, Son Ye-jin was chosen Best Actress for her performance as an adulterous wife having an affair with a married man in Oechul / April Snow, and Byun Hee-bong was Best Supporting Actor for his attempts to fight a mutant monster in the box office sensation Gwoemul / The Host.

The Best Supporting Actress award went to Taiwan's Lu Yi-jing for Shen hai / Blue Cha Cha, Taiwan's entry for the upcoming Best Foreign Language Film Academy Award.

Lifetime achievement awards were given to Hong Kong mogul Run Run Shaw, now near his 100th birthday, and to Japanese producer Shigeru Okada.

Golden Horse Awards

Fu zi / After This Our Exile (2006) by Patrick Tam, with Aaron Kwok, Goum Ian IskandarPatrick Tam's Fu zi / After This Our Exile won this year's Golden Horse for Best Film of the year at the Taipei Golden Horse Film Festival, which ended yesterday.

Set within a Chinese community in rural Malaysia, After This Our Exile depicts the complex relationship between a boy and his no-good father. Curiously, Patrick Tam's name was not included among the four Best Director nominees.

After This Our Exile leading man, Hong Kong pop singer Aaron Kwok, won the Best Actor award – his second in a row (Kwok had previously won for Divergence). “The movie is a huge challenge for me … but I never thought I could win [the Best Actor award] again,” Kwok remarked upon accepting his award. His nine-year-old co-star, Goum Ian Iskandar, was given the Best Supporting Actor award thus becoming the youngest Golden Horse winner ever.

Ru guo · Ai / Perhaps Love (2006) by Peter Chan, with Zhou Xun, Jacky Cheung, Takeshi KaneshiroThe evening's other top winner was the Hong Kong musical Ru guo · Ai / Perhaps Love, which revolves around a love triangle taking place on a film set. Among its four wins were those for director Peter Chan and for Mainland performer Zhou Xun, who was chosen Best Actress.

Earlier in the festival, two nominated films were pulled out of the competition.

Malaysian-born but Taiwan resident Tsai Ming Liang withdrew his film I Don't Want to Sleep Alone, following comments from jury members that it was self-indulgent and unengaging, while Tianzhuang Zhuang's The Go Master was unexpectedly pulled out reportedly due to pressure from Mainland authorities.

The Golden Horse, the Chinese equivalent to the Oscars, covers productions made in China, Hong Kong, and Taiwan.

43rd Golden Horse Awards – 2006

The 43rd Taipei Golden Horse Film Festival was held between Nov. 10-24, 2006.

The 43rd Golden Horse Award winners were announced on Nov. 25, 2006.

Note: The Go Master and I Don't Want To Sleep Alone were withdrawn from the 43rd Taipei Golden Horse Film Festival. 

Best Feature Film
Fengkuang de shitou / Crazy Stone, Focus Films Ltd., Concord Creation Int'l Beijing Co., Ltd., Warner China Film HG Corporation
Fong juk / Exiled, Media Asia Films Ltd.
Guisi / Silk, CMC Movie Corporation
Ru guo · Ai / Perhaps Love, Astro-Shaw Television Broadcasts Ltd., Stellar Megamedia Group Ltd.
* Fu zi / After This Our Exile, Vision Film Workshop

Taiwanese Film Award
The Touch of Fate, TLF Production Co, Ltd.
* Do Over, Top Film Company, Leader Entertainment Company Ltd.
Days on the Crosswalk, National Taiwan University of Arts Department of Motion Pictures

Best Documentary
Doctor, Cream Production Company
* My Football Summer, Serenity Entertainment International

Best Director
Ning Hao, Fengkuang de shitou / Crazy Stone
Johnnie To, Fong juk / Exiled
Su Chao Pin, Guisi / Silk
* Peter Chan Ho Sun, Ru guo · Ai / Perhaps Love

Best Actor
Sam Lee, Dog Bite Dog
Francis Ng, Wo Hu / Operation Undercover
* Aaron Kwok aka Kwok Fu Shing, Fu zi / After This Our Exile
Chang Chen, Wu Qingyuan / The Go Master

Best Actress
Siqin Gaowa, The Postmodern Life of My Aunt
Lee Sinje, Re-cycle
* Zhou Xun, Ru guo · Ai / Perhaps Love
Carina Lau, Curiosity Kills the Cat

Best Supporting Actor
Chapman To, Moonlight in Tokyo
Wu Zhong Tian, The Touch of Fate
* Gouw Ian Iskandar, Fu zi / After This Our Exile
Joseph Chang, Sheng xia guang nian / Eternal Summer

Best Supporting Actress
Amy Chum, My Mother Is a Belly Dancer
Zhao Wei The Postmodern Life of My Aunt
* Nikki Shie, Reflections
Pearlly Chua, I Don't Want To Sleep Alone

Best New Performer
Wu Zhong Tian, The Touch of Fate
Goum Ian Iskandar, Fu zi / After This Our Exile
* Bryant Chang, Sheng xia guang nian / Eternal Summer
Joseph Chang, Sheng xia guang nian / Eternal Summer

Best Original Screenplay
* Ning Hao, Fengkuang de shitou / Crazy Stone
Su Chao Pin, Guisi / Silk
Pan Zhi Yuan, Liu Hsueh Jung, The Touch of Fate
Tam Ka Ming, Tian Koi Leong, Fu zi / After This Our Exile

Best Adapted Screenplay 
* Ning Dai, Zhang Yuan, Little Red Flowers
Li Qiang The Postmodern Life of My Aunt
Edmond Wong, Dragon Tiger Gate

Best Cinematography
Zhang Li, The Banquet
* Peter Pau, Ru guo · Ai / Perhaps Love
Mark Lee Ping Bing, Fu zi / After This Our Exile
Wang Yu, Wu Qingyuan / The Go Master

Best Film Editing
Du Yuan, Fengkuang de shitou / Crazy Stone
David Richardson, Fong juk / Exiled
Wenders Li, Kong Chi Leung, Ru guo · Ai / Perhaps Love
* Chen Po Wen, Liu Chun-hsiu, Do Over

Best Original Score
Tan Dun, The Banquet
Peter Kam, Guisi / Silk
Peter Kam, Leon Ko, Ru guo · Ai / Perhaps Love
* Lim Giong, Do Over

Best Original Song
"Longing in Silence" (The Banquet) Lyrics: anonymous; music: Tan Dun; singer: Zhou Xun
* "Crossroad" (Ru guo · Ai / Perhaps Love) Lyrics: Chris Shum; music: Leon Ko; singer: Takeshi Kaneshiro; Zhou Xun
"Urge" (Reflections) Lyrics: Teresa Chang; music: KbN; singer: Teresa Chang
"Eternal Summer" (Sheng xia guang nian / Eternal Summer)

Best Art Direction
* Tim Yip, The Banquet
Narongchai Aunn-Jai, Re-cycle
Yee Chung Man, Pater Wong, Ru guo · Ai / Perhaps Love
Emi Wada, Etsuko Aikou, Wu Qingyuan / The Go Master

Best Makeup & Costume Design
* Tim Yip, The Banquet
Yee Chung Man, Dora Ng, Ru guo · Ai / Perhaps Love
Tu Hsu Chung, Fu zi / After This Our Exile
Emi Wada, Wu Qingyuan / The Go Master

Best Visual Effects
Ng Yuen Fai, Re-cycle
* Foo Sing Choong, Guisi / Silk
Ho Siu Lun, Pornpol Sakarin, Ru guo · Ai / Perhaps Love
Eddy Wong, Victor Wong, A Chinese Tall Story

Best Action Choreography
* Ling Chun Pong, Wong Chi Wai, Fong juk / Exiled
Donnie Yen, Dragon Tiger Gate
Stephen Tung, Farah Khan, Ru guo · Ai / Perhaps Love
Yuan Woo Ping, Huo Yuan Jia / Fearless

Best Sound Effects
Jadet Chawang, Re-cycle
Kinson Tsang, Ru guo · Ai / Perhaps Love
* Tu Du Chi, Guo Li Chi, Ke Yi Jun, Amour – Legende
Tu Duu Chih, Tang Shiang Chu, I Don't Want to Sleep Alone

Best Short Film
Next Door, Filmko Entertainment Limited
53 Flower House, The London Film School
* The Secret in the Wind, Motion Picture Department, National Taiwan University of Arts, Portico Media
Days on the Crosswalk, National Taiwan University of Arts Department of Motion Picture

Taiwanese Filmmaker Award
* Kuo Lichi 
Pan Zhi Yuan 
Berlin Chen

Special Award: Cheng Tzu-Fu

Jury: University professor and writer Chang Chang-Yan (chairman); associate professor Lee Daw Ming; actress Lang Tsu Yun; music recording executive Chen Huan Chang; film critic Zhang Ching Bei; film critic and screenwriter Tsai Guo Jung; director Cheng Wen Tang; assistant professor Isabelle Wu; director, producer and screenwriter Mabel Cheung; television producer Sylvia Feng; director Han Yun Chung; director Watanabe Takayoshi; director and producer Kim Sung-Soo

2006 Huelva Ibero-American Film Festival Awards

2006 Huelva Ibero-American Film Festival: Huelva, Andalucia, Spain, between November 18-25, 2006

Colón de Oro for Best Feature / mejor largometraje: El violín / The Violin by Francisco Vargas Quevedo (Mexico)

Special Jury Prize / Premio Especial del Jurado: Páginas del diario de Mauricio by Manuel Pérez (Cuba, Spain and Mexico)

Colón de Plata for best director / mejor director: Alejandro Doria for Las manos / The Hands (Spain and Argentina)

Carabela de Plata for best new director / mejor director novel: Jorge Durán for Proibido Proibir / Forbidden to Forbid (Brazil, Chile and Spain)

Colón de Plata for best actor / mejor actor: Jesús Aranda for Chicha tu madre (Peru and Argentina)

Colón de Plata for best actress / mejor actriz: Kate del Castillo for American visa by Juan Carlos Valdivia (Bolivia and Mexico)

Colón de Plata for best original screenplay / mejor guión original: Jorge Durán for Proibido Proibir / Forbidden to Forbid (Brazil, Chile and Spain)

Colón de Plata for best cinematography / mejor fotografía: Martín Boege Paré for El violín / The Violin by Francisco Vargas Quevedo (Mexico)

Short Films

RTVACAJA SAN FERNANDO Award: La leche y el agua / Milk and Water by Celso García (Mexico)

Special Mention: Miramar ST. by Jon Garaño (U.S.)

Special Jury Prize: (a scholarship at the Universidad Internacional de Andalucía) Esmir Filho, director of Alguma Coisa Assim / Something Like That (Brazil)

Other Awards

I.E.S. Pablo Neruda Audio-Visual Production Students Award for Best Short / Premio al Mejor Cortometraje por los alumnos de Realización de Audiovisuales y Espectáculos del I.E.S. Pablo Neruda: American visa by Juan Carlos Valdivia (Bolivia and Mexico)

I.E.S. Pablo Neruda Audio-Visual Production Students Award for Best Short / Premio al Mejor Cortometraje por los alumnos de Realización de Audiovisuales y Espectáculos del I.E.S. Pablo Neruda: La leche y el agua / Milk and Water by Celso García (Mexico)

Architectural College Award for Best Feature / Premio al Mejor Largometraje por el Colegio de Arquitectos: American visa by Juan Carlos Valdivia (Bolivia and Mexico)

Press Association Award for Best Feature Film / Premio al Mejor Largometraje de la Sección Oficial por la Asociación de la Prensa: El violín / The Violin by Francisco Vargas Quevedo (Mexico)

Andalusian Youth Institute Award for Best Short / Premio al Mejor Cortometraje por el Instituto Andaluz de la Juventud (three-way tie): Rosario by Juan Miguel del Castillo Moreno; Chocolate con churros by Mario de la Torre Espinosa; and Judes Story by Fernando Ruiz Romero

RTVA Award for an Andalusian Production / Premio RTVA a la creación audiovisual andaluza: (for the short film) Yov by Carlos Pérez Santamaría.

Freedom Key Award for Best Feature / Premio Llave de la Libertad al Mejor Largometraje: La perrera by Manuel Nieto (Uruguay, Argentina, Spain and Canada)

Radio Exterior de España Award for Best Feature / Premio al Mejor Largometraje por Radio Exterior de España: American visa by Juan Carlos Valdivia (Bolivia and Mexico)

Ciudad de Huelva Award: Jose María Morales and Ernesto Alterio

Feature Film Jury: screenwriter Manuel Hidalgo (Spain), television executive Mercedes Ortiz Solórzano (Spain), screenwriter and director Juan Carlos Tabío (Cuba), actor Ulises Dumont (Argentina), actor Eduardo Blanco (Argentina)

Short Film Jury: Ana Ferrand, Santiago CotánPinto, and Esteban Gallego

  Asia-Pacific Film Festival + Golden Horse Award Winners © 2004–2018 Alt Film Guide and/or author(s).
Text NOT to be reproduced without prior written consent.

Leave a comment about “Asia-Pacific Film Festival + Golden Horse Award Winners”

NOTE: Comments are moderated before publication. *Thoughtfulness* and *at least a modicum of sanity* are imperative. Abusive/bigoted, trollish/inflammatory, baseless (spreading misinformation), spammy, and/or just plain deranged comments will be zapped. Links found in comments will generally be deleted.

*