British Indies' Awards + Gay Seattle Winners & Host Ricky Gervais

Katie Jarvis in Fish Tank
Sam Rockwell in Moon
Carey Mulligan, Dominic Cooper in An Education
Katie Jarvis in Fish Tank (top); Sam Rockwell in Moon (middle); Carey Mulligan, Dominic Cooper in An Education (bottom)

'Moon,' 'Fish Tank': British Independent Film Award Nominations

Andrea Arnold's Fish Tank leads the list of 2009 British Independent Film Award nominees.

The tale of a rough teenager (Katie Jarvis) whose life is upended after her mother gets a new boyfriend, Fish Tank was shortlisted in eight categories including best independent British film, best director, best screenplay (Arnold), best actress (Jarvis), best supporting actress (Kierston Wareing), best supporting actor (2008 BIFA best actor winner Michael Fassbender), and most promising newcomer (also Jarvis).

Duncan Jones' feature-film debut, the sci-fi thriller Moon, received seven nominations including best British film, best director, best debut director, and best actor (Sam Rockwell).

Lone Scherfig's An Education, about a London schoolgirl (best actress nominee Carey Mulligan) who falls for a man in his 30s; Armando Iannucci's political comedy In the Loop; and Sam Taylor Wood's John Lennon biopic Nowhere Boy each garnered six nominations.

Best foreign film nominees include Paolo Sorrentino's Il Divo, a clever look at former Italian prime minister Giulio Andreotti and the netherworld of Italian politics; Kathryn Bigelow's Iraq War drama The Hurt Locker; and Tomas Alfredson's Swedish vampire tale Let the Right One In.

Curiously, Jane Campion's Bright Star, about the short-lived love affair between poet John Keats and Fanny Brawne, was shortlisted in four categories including best director, best actress (Abbie Cornish), and best supporting actress (Kerry Fox) – but not best film, best screenplay, best actor (Ben Whishaw), or best supporting actor (the much-praised Paul Schneider).

Also absent from the British Independent Film Award list of nominees are Christopher Plummer and Heath Ledger for The Imaginarium of Doctor Parnassus; Emma Thompson, Peter Sarsgaard, and Cara Seymour for An Education; and filmmaker Ken Loach for Looking for Eric.

Of note: three of the five best director nominees are women (Campion, Scherfig, and Arnold), in addition to actress-turned-filmmaker Samantha Morton (for The Unloved) in the best debut director category.

Exam by Stuart Hazeltine

Also worthy of note, especially considering that truly small movies – no matter how good – hardly ever get recognized by award-giving groups (including those promoting "independent" films), are this year's Raindance Award nominations for films made against the odds: Marc Price's zombie-horror Colin, J. Blakeson's drama The Disappearance of Alice Creed, Ben Wheatley's comedy Down Terrace, Stuart Hazeldine's thriller Exam (above), and Gordon Mason's documentary They Call It Acid.

Daniel Day-Lewis, whose latest vehicle, Nine, opens later this year in the US, will be honored with the Richard Harris Award for outstanding contribution to British film.

The British Independent Film Award nominees are selected by an Advisory Committee whose members are supposed to have watched more than 200 films before making their selections. To be considered for this year's awards, a film must have had a public, paid screening or UK festival screening between December 1, 2008, and November 30, 2009. Its budget cannot exceed £10 million (US$ 20 million).

Among those in the jury panel who'll be voting for this year's winners are actors Jodie Whittaker, Idris Elba, Liam Cunningham, Eddie Marsan and Peter Mullan, documentary filmmaker Kate Blewett, and directors Sarah Gavron and Eran Creevy.

Among previous BIFA winners that have gone on to win or be nominated for awards elsewhere are Slumdog Millionaire, Waltz with Bashir, The Lives of Others, City of God, Mike Leigh for Vera Drake, Rachel Weisz for The Constant Gardener, Viggo Mortensen for Eastern Promises, Steve McQueen for Hunger, and Stephen Daldry for Billy Elliot.

The British Independent Film Award winners will be announced on Sunday, Dec. 6, at The Brewery in London. James Nesbitt will host the ceremony.

See “British Independent Film Awards: Moon Mystery Tops + Andrzej Wajda Passion & Death Tale Is FIPRESCI Winner.”

BEST BRITISH INDEPENDENT FILM
An Education
Fish Tank
In the Loop
Moon
Nowhere Boy

BEST FOREIGN FILM
Il Divo
The Hurt Locker
Let The Right One In
Sin Nombre
The Wrestler

BEST DOCUMENTARY
The Age of Stupid
The End of The Line
Mugabe and The White African
Sons of Cuba
Sounds Like Teen Spirit

BEST DIRECTOR
Andrea Arnold – Fish Tank
Armando Iannucci – In the Loop
Duncan Jones – Moon
Jane Campion – Bright Star
Lone Scherfig – An Education

THE DOUGLAS HICKOX AWARD FOR BEST DEBUT DIRECTOR
Armando Iannucci – In the Loop
Duncan Jones – Moon
Peter Strickland – Katalin Varga
Sam Taylor Wood – Nowhere Boy
Samantha Morton – The Unloved

BEST ACTRESS
Abbie Cornish – Bright Star
Carey Mulligan – An Education
Emily Blunt – The Young Victoria
Katie Jarvis – Fish Tank
Sophie Okonedo – Skin

BEST ACTOR
Aaron Johnson – Nowhere Boy
Andy Serkis – Sex & Drugs & Rock & Roll
Peter Capaldi – In the Loop
Sam Rockwell – Moon
Tom Hardy – Bronson

BEST SUPPORTING ACTRESS
Anne-Marie Duff – Nowhere Boy
Kerry Fox – Bright Star
Kierston Wareing – Fish Tank
Kristin Scott Thomas – Nowhere Boy
Rosamund Pike – An Education

BEST SUPPORTING ACTOR
Alfred Molina – An Education
Jim Broadbent – The Damned United
John Henshaw – Looking for Eric
Michael Fassbender – Fish Tank
Tom Hollander – In the Loop

BEST SCREENPLAY
An Education – Nick Hornby
Fish Tank – Andrea Arnold
In the Loop – Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
Moon – Nathan Parker
Nowhere Boy – Matt Greenhalgh

MOST PROMISING NEWCOMER
Christian McKay – Me & Orson Welles
Edward Hogg – White Lightnin’
George MacKay – The Boys Are Back
Hilda Péter – Katalin Varga
Katie Jarvis – Fish Tank

BEST ACHIEVEMENT IN PRODUCTION
Bronson
Bunny & The Bull
The Hide
The Imaginarium of Doctor Parnassus
Katalin Varga

BEST TECHNICAL ACHIEVEMENT
Bright Star – Cinematography – Greig Fraser
Bunny & The Bull – Production Design – Gary Williamson
Fish Tank – Cinematography – Robbie Ryan
Moon – Original Score – Clint Mansell
Moon – Production Design – Tony Noble

RAINDANCE AWARD ("for filmmakers working against the odds")
Colin
The Disappearance of Alice Creed
Down Terrace
Exam
They Call It Acid

BEST BRITISH SHORT
Christmas with Dad
Leaving
Love You More
Sidney Turtlebaum
Washdays

THE RICHARD HARRIS AWARD (for outstanding contribution to British Film)
Daniel Day-Lewis

THE VARIETY AWARD
To Be Announced

THE SPECIAL JURY PRIZE
Announced at the British Independent Film Awards on Sunday 6 December

Nominees are selected by an Advisory Committee. Winners are selected by a jury panel.

Jury: Actress Jodie Whittaker, Actors Idris Elba, Liam Cunningham, Eddie Marsan and Peter Mullan, Directors Sarah Gavron and Eran Creevy, Producers Dixie Linder, Anita Overland and Adrian Sturges, Documentary Filmmaker Kate Blewett, Film Marketing Consultant Robert Mitchell, Projectionist Paul Speed, and Head of Distribution and Exhibition at The UK Film Council Peter Buckingham.

Mississippi Damned
Tina Mabry's Mississippi Damned depicts the issues faced by the children of a poor and highly dysfunctional family in rural Mississippi. Earlier this year, the film was given the top prize at Outfest in Los Angeles.

Chicago Film Festival Awards

International Feature Film Competition

Mississippi Damned

Gold Hugo for Best Film: MISSISSIPPI DAMNED (US)

Katie Jarvis in Fish Tank

Silver Hugo for Special Jury Award: FISH TANK (UK)

 

Silver Hugo for Best Dir.: Marco Bellocchio for VINCERE (Italy)

Silver Hugo for Best Actress: Giovanna Mezzogiorno of VINCERE (Italy)

Silver Hugo for Best Actor: Filippo Timi of VINCERE (Italy)

Gold Plaque for Best Supporting Actress: Jossie Harris Thacker in MISSISSIPPI DAMNED (US)

Katie Jarvis, Michael Fassbender in Fish Tank

Gold Plaque for Best Supporting Actor: Michael Fassbender in FISH TANK (UK)

Gold Plaque for Best Scr.: Tina Mabry of MISSISSIPPI DAMNED (USA)

Gold Plaque for Best Cinematography: Daniele Ciprì (VINCERE, Italy)

Hipsters

Gold Plaque for Best Art Direction: HIPSTERS (Russia)

Silver Plaque: BACKYARD (Mexico)

 

New Directors Competition

Horacio Camandule in Gigante

Gold Hugo: GIGANTE (Uruguay)

Made in China

Silver Hugo: MADE IN CHINA (USA)

Gold Plaque: PARTNERS (Switzerland/France)

 

Docufest Competition

Cooking History

Gold Hugo: COOKING HISTORY (Austria/Slovakia/Czech Republic)

Silver Hugo: RACING DREAMS (USA)

Gold Plaque in Direction: SOUNDTRACK FOR A REVOLUTION (USA)

 

Short Film Competition

Gold Hugo for Best Short Film: THE HISTORY OF AVIATION (Hungary)

Silver Hugo Grand Jury Prize for Short Film: GOOD ADVICE (Sweden)

Silver Hugo for Best Animated Short Film: SKHIZEIN (France)

Gold Plaque for Best Experimental Short Film: PHOTOGRAPH OF JESUS (UK)

Gold Plaque for Best Student Short Film: CHERRY ON THE CAKE (UK)

Gold Plaque for Best Essay Short Film: THE ILLUSION (Cuba)

Special Mention for Best Ensemble Performances: SHORT TERM 12 (USA)

Special Mention for Animated Short Film: ATTACHED TO YOU (Sweden)

 

Chicago Award Competition: WET

A Special Mention: GIRLS ON THE WALL

A Special Mention: AN EVENING WITH EMERY LONG

 

Paula Patton in Precious

Audience Award: Precious: Based on the Novel ‘Push' by Sapphire, by Lee Daniels

Runners-up: An Education, by Lone Scherfig; No Hard Feelings! by Yves Hanchar

 

Tribute Awards

Lifetime Achievement Award: Martin Landau

Career Achievement Award: Uma Thurman

Career Achievement Award: Willem Dafoe

Career Achievement Award: Patrice Chéreau

Artistic Achievement Award: Lee Daniels

Breakthrough Performance Award: Gabourey Sidibe

 

International Feature Film Competition Jury: jury president Jacqueline Bisset (UK), Shohreh Aghdashloo (Iran), Duane Byrge (US), Pablo Cruz (Mexico), and Bruce Sheridan (New Zealand)

New Directors Competition Jury: Charin Alvarez (USA),Chiara Arroyo Cella (Spain), Leonardo Garcia Tsao (Mexico),and David Robinson (UK)

Documentary Jury: John Russell Taylor (UK), Matt Irvine (USA), Alison Cuddy (USA).

Short Film Jury: Jacinta Banks, John Bleeden, Gabe Clinger, and Armando Ibanez

Chicago Award Jury: Kathleen Ermitage, Betsy Steinberg, and Mike McNamara

The Man Who Loved Yngve
A major box office hit in its native Norway, Stian Kristiansen's The Man Who Loved Yngve chronicles the (homo)sexual awakening of a small-town male teenager after another male teen starts attending his school.

Seattle Lesbian & Gay Film Festival Awards

2009 Seattle Lesbian & Gay Film Festival: Oct. 16-25, 2009

 

JURY AWARDS

The Man Who Loved Yngve by Stian Kristiansen

BEST FEATURE FILM: The Man Who Loved Yngve, directed by Stian Kristiansen

Lisa Ray, Sheetal Sheth in I Can't Think Straight

FEATURE FILM HONORABLE MENTION: I Can't Think Straight, directed by Shamim Sarif

Edie & Thea: A Very Long Engagement

BEST DOCUMENTARY FILM: Edie & Thea: A Very Long Engagement, directed by Gréta Olafsdóttir and Susan Muska

BEST SHORT FILM: Diana, directed by Aleem Khan

Claiming the Title

SHORT FILM HONOURABLE MENTION: Claiming the Title, directed by Jonathan Joiner and Robert H. Martin

MOST INNOVATIVE SHORT: The Apple, directed by Emilie Jouvet

 

AUDIENCE AWARDS

Ryan Kelley in Prayers for Bobby

Best Narrative Feature: PRAYERS FOR BOBBY, directed by Russell Mulcahy

Best Documentary: EDIE & THEA: A VERY LONG ENGAGEMENT, directed by Gréta Olafsdóttir and Susan Muska

Best Local Film: WAXIE MOON, directed by Wes Hurley

Best Short: CLAIMING THE TITLE, directed by Jonathan Joiner and Robert H. Martin

Dirty Magazines by Jay J. Levy

Best Boys Short: DIRTY MAGAZINES, directed by Jay J. Levy

Best Girls Short: ONE NIGHT, directed by Laura Jean Cronin

 

Seattle Lesbian & Gay Film Festival website

Ricky Gervais
Ricky Gervais. Photo: David Eustace / HBO

Golden Globes: Ricky Gervais to Host Awards Ceremony

Golden Globe and Emmy Award winner Ricky Gervais, probably best known for his role as David Brent on the BBC version of The Office, will host the 2010 Golden Globe Awards ceremony on Sunday, January 17, 2010, on NBC.

This year's show will be broadcast live coast-to-coast from 5-8 p.m. (PT) / 8-11 p.m. (ET) from the Beverly Hilton Hotel in Beverly Hills. This marks the first time the Golden Globes telecast has had a host since 1995.

“Not only is this the biggest Hollywood celebration of the industry which includes both film and TV,” Gervais is quoted as saying in the Hollywood Foreign Press Association's press release, “but also an environment where I feel I can get free reign as a host. I have resisted many other offers like this, but there are just some things you don't turn down.”

Gervais' latest feature-film effort was The Invention of Lying, which he wrote, directed, and starred opposite Jennifer Garner. Cemetery Junction – Gervais' second film as writer and director, and his first writing-directing feature-film partnership with Stephen Merchant – is slated to be released in April 2010. Also in the Cemetery Junction cast: Ralph Fiennes, Emily Watson, and Matthew Goode.

Nominations for 2010 Golden Globes will be announced at 5 a.m. (PT) on Tuesday, December 15.

2009 Tokyo Film Festival Awards

2009 Tokyo Film Festival: October 17-25, 2009

Eastern Plays by Kamen Kalev
In Kamen Kalev's Bulgarian drama Eastern Plays, two estranged brothers are unexpectedly brought together after they play opposing roles in a racist beating – Georgi is a new member of a neo-Nazi group; Itso, a drug-addicted artist, rescues the victimized Turkish family. Compounding matters, Georgi (Ovanes Torosian) starts to question his place in the neo-nazi movement while Itso (Tokyo best actor winner Christo Christov) falls for the Turkish girl he saved. Eastern Plays is the second film featuring neo-nazi characters to win a top international film festival prize this week. Nicolo Donato's Danish drama Brotherhood, about two neo-nazis who fall in love with one another, was the winner at the Rome Film Festival a few days ago.

 

Tokyo SAKURA Grandprix: Eastern Plays, Dir.: Kamen Kalev

Best Dir.: Kamen Kalev, Eastern Plays

Rabia by Sebastian Cordero

Special Jury Prize: Rabia, Dir.: Sebastian Cordero

Julie Gayet in Eight Times Up

Best Actress: Julie Gayet, Huit fois debout / Eight Times Up

 

Best Actor: Christo Christov (above left, with Ovanes Torosian), Eastern Plays

 

The Trotsky with Jay Baruchel

Audience Award: The Trotsky, Dir.: Jacob Tierney

 

Nicolas Vanier - Wolf

Earth Grand Prix: Wolf, Dir.: Nicolas Vanier

 

Winds of Asia / Middle East

Best Asian Film Award: A Brand New Life, Dir.: Ounie Lecomte

Special Contribution Award: Yasmin Ahmad

Special Mention: I Saw the Sun, Dir.: Mahsun Kirmizigül

 

Japanese Eyes

Best Picture Award: LIVE TAPE, Dir.: Tetsuaki Matsue

 

Tokyo International Film Festival Site

  British Indies' Awards + Gay Seattle Winners & Host Ricky Gervais © 2004–2018 Alt Film Guide and/or author(s).
Text NOT to be reproduced without prior written consent.

Leave a comment about “British Indies' Awards + Gay Seattle Winners & Host Ricky Gervais”

NOTE: Comments are moderated before publication. *Thoughtfulness* and *at least a modicum of sanity* are imperative. Abusive/bigoted, trollish/inflammatory, baseless (spreading misinformation), spammy, and/or just plain deranged comments will be zapped. Links found in comments will generally be deleted.

*

{ 1 Comment }

  1. Beth says:

    I dont know what the actual golden globe show is called Im trying to find it on BBCiplayer