National Film Awards: Indian Cinema Controversies Outshine Winners

by Anna Robinson

National Film Awards: Controversies obscure winners

Aug. 10: Buddhadeb Dasgupta's Bengali-language Kaalpurush - Memories in the Mist, the story of a mild-mannered office clerk (Rahul Bose) whose faltering career is counterbalanced by his wife's sudden celebrity, received Best Feature Film honors at the 53rd edition of the National Film Awards, covering Indian films produced in 2005.

The 53rd National Film Awards became mired in controversy last year after film critic Shyamli Banerjee filed a petition at the Delhi High Court, claiming that the awards were rigged by government officials. Banerjee also stated that Sanjay Leela Bhansali's drama Black should be ineligible for any National Film Award, as it is an adaptation of The Miracle Worker – according to the rules, adaptations are automatically disqualified.

Another petition, this one filed by documentary filmmaker Anand Patwardhan at the Mumbai High Court, challenged the National Film Awards regulations banning from the competition films without a censor certificate.

National Film Award winners

Despite Banerjee's efforts, Black remained in competition, earning Amitabh Bachchan the Best Actor National Film Award. In the film, the veteran Bachchan has the “Anne Sullivan” role (with the addition of Alzheimer's disease), played on Broadway and in Arthur Penn's 1962 drama by Best Actress Academy Award winner Anne Bancroft. Rani Mukerji has the “Helen Keller” role (Best Supporting Actress Oscar winner Patty Duke on stage and in Penn's film).

Among the other 2007 National Film Award winners were Best Actress Sarika for Parzania and Rakesh Omprakash Mehra's political coming-of-age-musical Rang De Basanti, featuring Aamir Khan, Atul Kulkarni, and Kunal Kapoor, and which was selected as the Best Popular Film.

It should be noted that the National Film Awards are filled with quirky categories, such as “Best Film on Environment Conservation” and “Best Film on Family Welfare.”

Amitabh Bachchan and Rani Mukerji Black photo: SLB Films.

The 53rd Indian National Film Award winners were announced on Aug. 7, 2007.

The 53rd Indian National Film Awards covers Indian films produced in 2005.

BEST FEATURE FILM: KAALPURUSH – MEMORIES IN THE MIST (BENGALI)

BEST FIRST FILM: PARINEETA (HINDI) by Pradeep Sarkar

BEST POPULAR FILM PROVIDING WHOLESOME ENTERTAINMENT: RANG DE BASANTI (HINDI)

BEST FEATURE FILM ON NATIONAL INTEGRATION: DAIVANAMATHIL (MALAYALAM)

BEST FILM ON FAMILY WELFARE: DHAVAMAI DHAVAMIRANTE (TAMIL)

BEST FILM ON OTHER SOCIAL ISSUES: IQBAL (HINDI)

BEST FILM ON ENVIRONMENT CONSERVATION/ PRESERVATION: THUTTURI (KANNADA)

BEST CHILDREN'S FILM: BLUE UMBRELLA (HINDI)

BEST DIRECTION: RAHUL DHOLAKIA (PARZANIA – ENGLISH)

BEST ACTOR: AMITABH BACHCHAN, BLACK

BEST ACTRESS: SARIKA, PARZANIA

BEST SUPPORTING ACTOR: NASEERUDDIN SHAH, IQBAL

BEST SUPPORTING ACTRESS: URVASHI, ACHHUVINTE AMMA F

BEST CHILD ARTIST: SAI KUMAR, BOMMALATA – A BELLYFUL OF DREAMS

BEST MALE PLAYBACK SINGER: NARESH IYER, RANG DE BASANTI

BEST FEMALE PLAYBACK SINGER: SHREYA GHOSHAL, PAHELI

BEST CINEMATOGRAPHY: MADHU AMBAT, SRINGARAM

BEST SCREENPLAY: APAHARAN (HINDI) – PRAKASH JHA, SHRIDHAR RAGHAVAN & MANOJ TYAGI

BEST SOUND RECORDING: RANG DE BASANTI (HINDI)

BEST EDITING: RANG DE BASANTI (HINDI) – P S BHARATHI

BEST ART DIRECTION: TAJ MAHAL – AN ETERNAL LOVE STORY – C B MORE

BEST COSTUME DESIGNER: ANNA SINGH (FOR TAJ MAHAL- AN ETERNAL LOVE STORY ) &
SABYACHI MUKHERJEE (FOR BLACK)

BEST MUSIC DIRECTION: LALGUDI JAYARAMAN FOR SRINGARAM (TAMIL)

BEST LYRICS: BARGURU RAMCHANDRAPPA for “BARUTHE VE NAV BARUTHE VE” FROM THAAYI

SPECIAL JURY AWARD: ACTOR ANUPAM KHER for MAINE GANDHI KO NAHIN MARA

BEST SPECIAL EFFECTS: ANNIYAN

BEST CHOREOGRAPHY: SAROJ KHAN, SRINGARAM I

BEST FEATURE FILM IN ASSAMESE: KADAM TOLE KRISHNA NACHE

BEST FEATURE FILM IN BENGALI: HARBART

BEST FEATURE FILM IN HINDI: BLACK

BEST FEATURE FILM IN KANNADA: THAAYI

BEST FEATURE FILM IN MALAYALAM: THANMATRA

BEST FEATURE FILM IN MARATHI: DOMBIVALI FAST

BEST FEATURE FILM IN ORIYA: KATHANTARA

BEST FEATURE FILM IN PUNJABI: BAGHI

BEST FEATURE FILM IN TAMIL: AADUM KOTHU

BEST FEATURE FILM IN TELUGU: BOMMALATA – A BELLYFUL OF DREAMS

BEST FEATURE FILM IN ENGLISH: 15 PARK AVENUE

BEST FEATURE FILM IN BHOJPURI: KAB HOI GAWNA HAMAR

BEST FEATURE FILM IN MONPA: SONAM

AWARDS IN NON-FEATURE CATEGORIES

BEST NON-FEATURE FILM: RIDING SOLO TO THE TOP OF THE WORLD (English)

BEST FIRST NON-FEATURE FILM: JOHN & JANE (English)

BEST ANTHROPOLOGICAL/ETHNOGRAPHIC FILM: SPIRIT OF THE GRACEFUL LINEAGE (English)

BEST BIOGRAPHICAL/HISTORICAL RECONSTRUCTION/COMPILATION FILM: HANS AKELA-KUMAR GHANDHARVA (Hindi)

BEST ARTS/CULTURAL FILM: NAINA JOGIN (Hindi & Maithili)

BEST SCIENTIFIC FILM /ENVIRONMENT CONSERVATION/PRESERVATION FILM: UNDER THIS SUN (Bengali)

BEST AGRICULTURE FILM: SEED KEEPERS (Telugu/English)

BEST FILM ON SOCIAL ISSUES: WAY TO DUSTY DEATH (Hindi/English)

BEST INVESTIGAVE FILM: THE WHISTLE BLOWERS (ENGLISH)

BEST ANIMATION FILM: KACHUA AUR KHARGOSH (Hindi)

SPECIAL JURY AWARD: FINAL SOLUTION (Hindi/Gujarati/English)

BEST SHORT FICTION FILM: THACKKAYIN MEEDHA NAANGU KANGAL (Tamil)

BEST DIRECTION: Ganesh Shankar Gaikwad for VOICES ACROSS THE OCEAN (English/Hindi)

BEST CINEMATOGRAPHY: Paramvir Singh for PARSIWADA, TARAPORE PRESENT DAY (English / Gujarati)

BEST SOUND RECORDING: Anmol Bhave for CLOSER

BEST EDITING: Vibuti Nathjha for NAINA JOGIN (Hindi/Maithili)

BEST NARRATION /VOICE OVER: Ajay Raina for WAPSI (English/Hindi/Urdu/Punjabi/ Kashimiri)

SPECIAL MENTIONs: Vibhu Puri for POCKET WATCH and Bidyut Kotokyfor BHRAIMOMAN THEATRE

Academy Awards Marketing Campaign Regulations Issued

The Academy of Motion Picture Arts and Sciences has announced that marketing campaign regulations for the 2008 Academy Awards have been approved by its Board of Governors.

According to the Academy's press release, “this year's Regulations strongly encourage companies to reduce the volume of surface mail by consolidating multiple mailings into a single one whenever possible or by using email instead.”

The Regulations also state that companies should, “whenever possible,” allow members to opt out of receiving any mailings. Needless to say, the loophole “whenever possible” all but invalidates that “regulation.”

Additionally, the Regulations allow companies to place downloadable versions of screenplays on a Web site. Eligible music, however, “may no longer be sent to any members at any time. This prohibition includes recordings, sheet music and music videos.”

Oscar campaign regulations: 'To ensure fairness in the Awards competition'

And in case you didn't know:

“Campaign Regulations are issued by the Academy each year to ensure fairness in the Awards competition and to remind all involved that the Academy's decisions are based solely on the merits of the eligible films and achievements. Violations of the Regulations are subject to penalty, though in recent years the level of compliance has been very high.”

Apparently there are people – even at the Academy itself – who actually believe that Oscars nominees and winners are selected “solely on the merits of the eligible films and achievements.” And not, for instance, on millionaire and/or savvy marketing campaigns – Regulations or no Regulations.

For more details on the Academy of Motion Picture Arts and Sciences Regulations, visit: http://www.oscars.org/regulations.

Oscar 2008

Early favorites for the 2008 Oscars include Marion Cotillard for the French-made Edith Piaf biopic La Vie en Rose, Joel and Ethan Coen's violent thriller No Country for Old Men, and Julie Christie for the Canadian drama Away from Her.

The 80th Academy Award nominations will be announced on Jan. 22. In the United States, the 80th Academy Awards presentation will be telecast live by ABC on Sunday, Feb. 24.

Singing Marion Cotillard in La Vie en Rose photo: Picturehouse.

Michel Piccoli, Japanese drama 'Rebirth': Locarno Film Festival winners

Aug. 20:The Rebirth / Ai No Yokan, a stark drama with little dialogue that, as per Variety's Derek Elley, had viewers “streaming out during its public screening.” (Elley takes a rather negative view of the “arty” Locarno Film Festival; a more “balanced” view written by Gino Buscaglia can be found at Swissinfo.)

Veteran Michel Piccoli takes home two awards

Locarno's Best Actor Silver Leopard was shared by Michele Venitucci, who plays a boxer in Fulvio Bernasconi's Fuori dalle corde (the English translation would be something like “Outside the Ring”), and veteran Michel Piccoli for his portrayal of a lonely old man in the throes of death in Hiner Saleem's Beneath the Rooftops of Paris / Sous les toits de Paris. Mylène Demongeot co-stars with Piccoli in Beneath the Rooftops of Paris, which, needless to say, is not a remake of René Clair's light-hearted 1930 musical Under the Roofs of Paris, starring Albert Préjean, nor a film version of Henry Miller's erotic novel of the same name.

Also at Locarno, Michel Piccoli took home the Excellence Award for his long film career. Former Pedro Almodóvar muse Carmen MauraLaw of Desire, Women on the Verge of a Nervous Breakdown, and recently seen in the director's Volver – was the festival's other Excellence Award recipient, while Hou Hsiao-hsien was given the Leopard of Honor.

More Locarno Film Festival winners

The 2007 Locarno Film Festival's Special Jury Prize, “for a work that promotes understanding between peoples and cultures,” went to Memories, which consists of three digital video shorts commissioned by South Korea's Jeonju Digital Project. Pedro Costa, Harun Farockis, and Eugène Green were the directors.

Philippe Ramos won the Best Director trophy for Captain Achab, a reinterpretation of Herman Melville's Moby Dick. The film also won the FIPRESCI Award from the International Federation of Film Critics.

And finally, Marián Álvarez was chosen as Locarno's Best Actress for her role in Roser Aguilar's romantic drama The Best of Me / Lo Mejor de mí, while Frank Oz's black comedy Death at a Funeral, starring Matthew Macfadyen and Keeley Hawes, received the Audience Award for Best Film.

The 2007 Locarno Film Festival international competition jury was headed by Irène Jacob (Red, Othello). Nineteen films were in competition for the Golden Leopard.

Mylène Demongeot and Michel Piccoli in Beneath the Rooftops of Paris photo: Agat Films & Cie.

'Hallam Foe'

The 2007 edition of the Edinburgh International Film Festival kicked off last night with the UK premiere of David Mackenzies Hallam Foe, starring Jamie Bell and Sophia Myles. The romantic drama had previously been screened at the Berlin Film Festival.

Shot on location in Scotland, Hallam Foe was adapted from Peter Jinkss novel. In the film, Bell plays a young man who, besides being a sort of peeping tom, happens to suspect that his stepmother may have had a hand in the mysterious death of his mother. After moving to Edinburgh, he discovers love in the form of Sophia Myles. Also in the cast are Ewen Bremner and Ciaran Hinds.

The Edinburgh International Film Festival, which will screen about 120 features from 31 countries, will come to a close on Aug. 26.

International Competition

Golden Leopard: AI NO YOKAN (THE REBIRTH) by Masahiro Kobayashi, Japan

Special Jury Prize: MEMORIES by Pedro Costa, Harun Farockis, Eugène Green, South Korea

Best Dir.: Philippe Ramos for CAPITAINE ACHAB, France / Sweden

Leopard for Best Actor (ex aequo): Michel Piccoli in SOUS LES TOITS DE PARIS (top) by Hiner Saleem (France) and Michele Venitucci in FUORI DALLE CORDE (bottom) by Fulvio Bernasconi (Switzerland / Italy)

Leopard for Best Actress: Marián Álvarez in LO MEJOR DE MI, Spain

Special mention: Cho Sang-Yoon, cinematographer in the film BOYS OF TOMORROW by Noh Dong-Seok

Leopard of Honour: Hou Hsiao-hsien

© FOTOFESTIVAL / Marco Abram

Excellence Award: Carmen Maura (above) and Michel Piccoli

Filmmakers of the Present Competition

Golden Leopard: TEJUT (Milky Way) by Benedek Fliegauf, Hungary / Germany

Ciné Cinéma Special Jury Prize: IMATRA by Corso Salani, Italy

Special mention: TUSSENSTAND by Mijke De Jong, Netherlands

Leopard for the Best First Feature

Leopard for the Best First Feature: TAGLIARE LE PARTI IN GRIGIO by Vittorio Rifranti, Italy

Audience Award / Prix du Public: DEATH AT A FUNERAL by Frank Oz, USA / Great-Britain

Youth Jury Prize

First Prize: Anthony Hopkins for SLIPSTREAM, United-States

Second Prize: Peter Payer for FREIGESPROCHEN, Austria / Luxembourg

Third Prize: Amor Hakkar for LA MAISON JAUNE by, France / Algeria

The Environnement Is the Quality of Life Award: Claudio Del Punta for HAÏTI CHÉRIE, Italy

Special Mention: AI NO YOKAN (The Rebirth) by Masahiro Kobayashi, Japan, and SOUS LES TOITS DE PARIS by Hiner Saleem, France

Netpac Prize (Network for Asian Cinema) (ex aequo): LITTLE MOTH by Tao Peng, China, and AN SEH (THOSE THREE) by Naghi Nemati, Iran

FIPRESCI Prize (Internation Federation of Cinematographic Press): CAPITAIN ACHAB by Philippe Ramos, France / Sweden

Ecumenical Jury Prize: LA MAISON JAUNE by Amor Hakkar, Algeria / France

FICC / IFFS Prize: LA MAISON JAUNE by Amor Hakkar, Algeria / France

CICAE Prize: LADRONES by Jaime Marques, Spain

Special Mention: AI NO YOKAN (The Rebirth) by Masahiro Kobayashi, Japan, and LAS VIDAS POSIBLES by Sandra Gugliotta, Argentina/Germany

Critics Week: ALLEIN IN VIER WÄNDEN by Alexandra Westmeier, Germany

Daniel Schmid Prize: AI NO YOKAN (The Rebirth) by Masahiro Kobayashi, Japan

International Competition Jury:
• Walter Carvalho, cinematographer and director, Brazil
• Saverio Costanzo, director, Italy
• Irène Jacob, actress, France
• Jia Zhang-Ke, director, China
• Romuald Karmakar, director, Germany
• Bruno Todeschini, actor, Switzerland / France

Amanda award winners

The nominations for the 2006-2007 Amandas were announced on June 26, 2007.

The winners of the 2006-2007 Amandas were announced on Aug. 17, 2007.

Best Film
Mirush, producer Gudny Hummelvold for 4 1/2
* Reprise, producer Karin Julsrud for 4 1/2
Sons, producer Eric Vogel for Tordenfilm

Best Foreign Film
Babel, director Alejandro González Iñárritu, distributor Nordisk Filmdistribusjon
* The Departed, director Martin Scorsese, distributor Sandrew Metronome Norge
La Vie en Rose, director Olivier Dahan, distributor Sandrew Metronome Norge

Best Director
Mirush, Marius Holst
* Reprise, Joachim Trier
Sons, Erik Richter Strand

Best Actor
Nicolai Cleve Broch, Uro
* Raouf Saraj, Winterland
Fridtjov Såheim, The Art of Negative Thinking

Best Actress
* Ingrid Bolsø Berdal, Cold Prey
Pia Tjelta, Mars & Venus
Ane Dahl Torp, Uro

Best Supporting Role
Ingar Helge Gimle, Uro
* Henrik Mestad, Sons
Victoria Winge, Reprise

Best Screenplay
* Reprise, Joachim Trier and Eskil Vogt
Sons, Thomas Seeberg Torjussen and Erik Richter Strand
Winterland, Kjell Ola Dahl and Hisham Zaman

Best Film for Children and Youth
Elias and the Royal Yacht, director Espen Fyksen and Lise I. Osvoll, producer John M. Jacobsen and Sveinung Golimo for Filmkameratene
* Girls, director Hanne Myren, producer Øyvind Rostad for Medieoperatørene
Trigger, director Gunnar Vikene, producer Silje Hopland Eik and Tanya Nanette Badendyck for Cinenord

Best Documentary
* Girls, director Hanne Myren
Porn Star?, director John Sullivan, producer John Sullivan for Navillus Film
Usa vs al-Arian, director Line Halvorsen

Best Short Film
To the Moon, director Katja Eyde Jacobsen, producer Pål Røed for the Norwegian Film School
* Janus, director Linda Fagerli Sæthren, producer Linda Fagerli Sæthren for Volda University College
Flat Mates, director Magnus Mork, producer Jakob Fors

Best Film Straight to DVD
Junebug, USA 2005, director: Phil Morrison, distributor Scanbox Entertainment Norway
* Lady Vengeance (Chinjeolhan geumjassi), South Korea 2005, director: Park Chan-wook distributor Star Media Entertainment
Riding Alone for Thousands of Miles (Qian li zou dan qi), Hong Kong/China/Japan 2005, director: Zhang Yimou, distributor Universal Pictures Norway AS

Liv Ullmanns Honorary Award: Lauren Bacall

The Amanda Committee Golden Clapper: Aslaug Holm

The Amanda Committee Honorary Award: Knut Andersen

The Peoples Amanda Best Norwegian Film in Theatrical Release
Mirush, director Marius Holst, producer Gudny Hummelvoll for 4 ½
* Cold Prey, director Roar Uthaug, producer Martin Sundland and Magne Lyngner for Fantefilm
The Art of Negative Thinking, director Bård Breien, producer Dag Alveberg for Maipo Film
Mars & Venus, director Eva Dahr, producer Silje Eik Hopland and Tanya Nanette Badendyck for Cinenord
The Junior Olsen Gang and the Silver Mine Mystery, director Arne Lindtner Næss, producer Roy Anderson and Rune Throndsen for Nordisk Film
Reprise, director Joachim Trier, producer Karin Julsrud for 4 ½
Sons, director Erik Richter Strand, producer Eric Vogel for Tordenfilm
Uro, director Stefan Faldbakken, producer Asle Vatn and Christian Fredrik Martin for Friland
Usa vs al-Arian, director Line Halvorsen, producer Jan Dalchow for Dalchows verden
Winterland, director Hisham Zaman, producer Turid Øversveen for 4 ½

The main jury:
Sissel Benneche Osvold (President)
Hans Petter Blad
Iram Haq
Trine Wiggen
Erik Poppe

(Best Norwegian Film in Theatrical Release, Best Director, Best Screenplay, Best Film for Children and Youth, Best Actor, Best Actress, Best Supporting Role)

The jury for short films and documentaries:
Aslaug Holm
Monica Csango
Arild Fröhlich

Best Foreign Film:
The films have been nominated by members of the Norwegian Cinema Directors Association based on the thirty best box office performers at Norwegian cinemas during the period of 1 July 2006 to 30 June 2007.

Karlovy Vary Film Festival Awards: Icelandic thriller 'Jar City' wins Crystal Globe

Baltasar Kormákur's Jar City was named the Crystal Globe winner at the 2007 Karlovy Vary Film Festival's awards ceremony held at the Grand Hall of the Thermal Hotel on July 7. Adapted by Arnaldur Indriðason from his own novel, the Icelandic / German thriller features Ingvar E. Sigurðsson and Ágústa Eva Erlendsdóttir in a tale connecting a recent murder to a three-decade-old rape case.

The Karlovy Vary Film Festival ran June 29–July 7.

Karlovy Vary Film Festival Awards

GRAND PRIX - CRYSTAL GLOBE
Jar City (Mýrin), Iceland, Germany
Dir.: Baltasar Kormákur

SPECIAL JURY PRIZE
Lucky Miles, Australia, 2007
Dir.: Michael James Rowland

BEST DIRECTOR AWARD
The Art of Negative Thinking (Kunsten å tenke negativt), Norway
Dir.: Bård Breien

BEST ACTOR AWARD
Sergey Puskepalis for Simple Things (Prostyje vešci)
Russia

Best Actress Award winner Elvira Mínguez for David Ulloa and Tristán Ulloa's Spanish drama 'Pudor'

BEST ACTRESS AWARD
Elvira Mínguez for Pudor
Spain

SPECIAL MENTION Ex-aequo
Leonid Bronevoy for his role in Simple Things (Prostyje vešci)
Russia

Zdenek Sverák for the screenplay of Empties (Vratné lahve)
Czech Republic, United Kingdom, Denmark

DOCUMENTARY FILMS

BEST DOCUMENTARY FILM (under 30 minutes long)
Artel (Artel), Russia
Dir.: Sergey Loznitsa

SPECIAL MENTION
Theodore (Teodors), Latvia
Dir.: Laila Pakalnina

BEST DOCUMENTARY FILM (over 30 minutes long)
Lost Holiday (Ztracená Dovolená), Czech Republic
Dir.: Lucie Králová

SPECIAL MENTION
The Mosquito Problem and Other Stories (Problemat s komarite i drugi istorii)
Bulgaria
Dir.: Andrey Paounov

Karlovy Vary Film Festival jury members

Grand Jury
Peter Bart - President of the Jury, USA
Karl Baumgartner, Germany
Jean-Luc Bideau, Switzerland
Nandita Das, India
Daniele Gaglianone, Italy
Arsinée Khanjian, Canada
David Ondrícek, Czech Republic

Documentary Jury
Dimitri Eipides - Chairman of the Jury, Greece
Anna Bucchetti, Italy
Anchalee Chaiworaporn, Thailand
Manuel Grosso Galván, Spain
Marko Škop, Slovakia

Jar City director Baltasar Kormákur and producer Lilja Pálmadóttir, and Best Actress winner Elvira Mínguez photos: Karlovy Vary Film Festival.

Jerusalem Film Festival Awards

2007 Jerusalem Film Festival: July 5–14

In Eran Kolirin's The Band's Visit, an Egyptian police band gets stranded in a small Israeli town.

The Wolgin Award - Best Israeli Feature:
The Band's Visit directed by Eran Kolirin

Special Jury Prize:
Vasermil directed by Mushon Salmona

The Wolgin Award - Best Israeli Documentary:
Children of the Sun directed by Ran Tal

Special Mention:
Citizen Nawi (above) by Nissim Mossek
A Fool's Dream by Dan Syrkin, Ido Bahat

Best Short Film:
Roads directed by Lior Geller

Special Mention:
Ketem by Alla Sheraeir
Pathways by Hagar Ben Asher

Drama Award in Memory of Anat Pirchi
Reds by Amir Manor

In The Spirit of Freedom Award - Best Feature Film:
Persepolis by Marjane Satrapi and Vincent Paronnaud

In The Spirit of Freedom Award Best Documentary:
Crossing Borders directed by Bilal Yusef

The Jewish Experience Awards - LIA Award:
Comme un Juif en France – Being a Jew in France by Yves Jeuland

Special Mention:
Making Trouble – Three Generations of Funny Jewish Women, by Rachel Talbot

The Jewish Experience Awards The Yad Vashem Chairman's Award:
Steal a Pencil for Me by Michèle Ohayon

Special Mention:
I Have Never Forgotten You: the Life and Legacy of Simon Wiesenthal, by Richard Trank
Spell Your Name, by Sergey Bukovsky

The Experimental Film Competition Award:
The Man with the D.V Camera Causes Trouble to the Man with the Film Camera by Avishay Sivan

The Forum for the Preservation of Audio-Visual Award:
The Children of the Sun, by Ran Tal

The Other Israel Prize for a film that furthers awareness and challenges conventions about the Arab citizens of Israel
Crossing Borders, by Bilal Yusef

Life Achievement Award:
Ermanno Olmi

Achievement Award:
Avi Nasher
Michael Shvily
Katriel Schory
Danny Dimbort
Avi Lerner

'Monsoon Showers' tops Karnataka Film Awards

The winners of the 2006–2007 Karnataka State Film Awards – the awards committee was headed by filmmaker Nagathihalli Chandrashekhar – were announced on July 20.

There were 37 films in competition. Karnataka is a state in southern India. Kannada is its most important language.

Best Film: Mungaru Male / Monsoon Showers

Runners-up: Duniya, Cyanide

Best Directors: Yogaraj Bhat (Mungaru Male / Monsoon Showers)

Runners-up: Soori (Duniya), A.M.R. Ramesh (Cyanide)

Best Social Film: Kaada Beladingalu, by B. S. Lingadevar

Best Film in a Regional Language: Badi

Best Actor: Vijay (Duniya)

Best Actress: Tara (Cyanide)

Best Supporting Actor: Rangayana Raghu (Duniya)

Best Supporting Actress: Nitu (Koti Chennaiah)

Best Screenplay: Soori (Duniya)

Best Dialogue: Yogaraj Bhat (Mungaru Male / Monsoon Showers)

Best Story: Jananki (Kaada Beladingalu)

Best Cinematographer: Krishna S. (Mungaru Male / Monsoon Showers)

Best Editing: Basavaraj Urs (Kallarali Hoovagi)

Best Music Director: Mano Murthy (Mungaru Male / Monsoon Showers)

Best Lyricist: Jayanth Kaikini (Mungaru Male / Monsoon Showers)

Best Art Director: Vittal (Kallarali Hoovagi)

Best Sound: Tukaram (Mungaru Male / Monsoon Showers)

Best Male Playback Singer: Hemanth (Janapada)

Best Female Playback Singer: M.D. Pallavi (Duniya)

Best Child Actor: Revanth (Daatu)

Best Male Dubbing Actor: Murali (Saundarya)

Best Female Dubbing Actress: Deepa (Arasu)

Special Award for Costume Design: Nagini Bharana and Roshan (Kallarali Hoovagi)

Special Award for the Hearing and Speech Impaired: Dhriva (Snehanjali)

Special Award: Aneka Creations for producing Daatu

Rajkumar Award: M.N. Lakshmi Devi

Puttanna Kanagal Award: Singeetham Srinivasa Rao

Lifetime Contribution to Kannada Cinema Award: Dwarkish B.S.

You may also like

Leave a Comment

IMPORTANT: By using this form you agree with the storage and handling of your data by Alt Film Guide. Also, *thoughtfulness* and *at least a modicum of sanity* are imperative. Abusive/bigoted, trollish/inflammatory, baseless (spreading misinformation, whether intentionally or not), spammy, and/or just plain deranged comments will be zapped. And finally, links found in submitted comments will generally be deleted.

This website uses cookies to improve your experience. If you continue browsing, that means you've accepted our Terms of Use/use of cookies. You may also click on the Accept button on the right to make this notice disappear. Accept Read More