Jean Dujardin Spy Spoof Tops Seattle Film Festival + Atlanta & Shanghai Winners

Michel Hazanavicius' French spy spoof OSS 117: Le Caire nid despions / OSS 117: Nest of Spies won the Golden Space Needle Award at the 32nd annual Seattle International Film Festival.

Other winners include Best Director Goran Dukic for Wristcutters: A Love Story (U.S.), a comedy set in a way station for those who have committed suicide; Best Actor Ryan Gosling for his drug-addicted teacher in Half Nelson (U.S.); and Best Actress Fiona Gordon for her Jacques Tati-esque character in L'iceberg / The Iceberg (Belgium).

The 2006 Seattle International Film Festival was held between May 25-June 18.

 

Jury Awards

New Directors Showcase Award: Host & Guest, director Shin Dong-il

Special Jury Prize: Grain in Ear, director Zhang Lu

New American Cinema: Live Free or Die, directors Andy Robin and Gregg Kavet

Special Jury Prize: Ahmad Razvi's performance in Man Push Cart

Best Documentary: Gitmo, the New Rules of War, directors Erik Gandini and Tarik Sale

Special Jury Prize: Walking to Werner, director Linas Phillips

Best Short Film, Narrative: Before Dawn, director Balint Kenyeres

Special Jury Prize: Mother, director Sian Heder

Best Short Film, Documentary: Lot 63, Grave C, director Sam Green

Special Jury Prize: Undressing My Mother, director Ken Wardrop

Best Short Film, Animation: Ringo, director Dave Monahan

Special Jury Prizes: Fumi and the Bad Luck Foot, director David Chai, and Marvelous, Keen Loony Bin, director Lizzie Akina

 

FutureWave Awards

WaveMaker Award: Slip of the Tongue, director Karen Lum

Special Jury Prize: Rez Life, directors Nick Clark, Martin Edwards, David Aleck

FutureWave Audience Award: The Drive Thru, directed by Stacey Rozich, Matt Lewis, Jesse Lomax, Ashley Russell

 

Audience Awards – Golden Space Needle Awards

Best Film: OSS 117: Le Caire nid d'espions / OSS 117: Nest of Spies, director Michel Hazanavicius (France)
Runners-up: Wristcutters: A Love Story, director Goran Dukic (USA)
Elsa y Fred / Elsa & Fred, director Marcos Carnevale (Spain / Argentina)
Quinceañera, directors Wash Westmoreland, Richard Glatzer (USA)
Lassie, director Charles Sturridge (Ireland)

Best Director: Goran Dukic – Wristcutters: A Love Story (USA)
Runners-up: Andrucha Waddington – Casa de Areia / House of Sand (Brazil)
Marco Tullio Giordana – Once You're Born You Can No Longer Hide (Italy)
Jean-Marc Vallée, C.R.A.Z.Y. (Canada)
Ishai Setton – The Big Bad Swim (USA)

Best Actor: Ryan Gosling – Half Nelson (USA)
Runners-up: Alan RickmanSnow Cake (Canada/UK)
Chris Taahima – Americanese (USA)
Ulrich ThomsenAdam's Apples (Denmark)
David Dencik – En Soap / A Soap (Denmark)

Best Actress: Fiona Gordon – The Iceberg (Belgium)
Runners-up: Sigourney WeaverSnow Cake (Canada/UK)
Fernanda MontenegroCasa de Areia / House of Sand (Brazil)
China Zorilla – Elsa & Fred (Spain)
Shareeka Epps – Half Nelson (USA)

Best Documentary: The Trials of Darryl Hunt – dir. Rickie Stern, Annie Sundberg (USA)
Runners-up: Heart of the Game, director Ward Serrill (USA)
American Blackout, director Ian Inaba
Wrestling With Angels: Playwright Tony Kushner, director Freida Lee Mock (USA)
Who Killed the Electric Car?, director Chris Paine

Short Film: Full Disclosure – Douglas Horn (USA)
Runners-up: Heavy Metal Jr – Chris Waitt (Scotland)
The Legend of the Scarecrow, director Marco Besas (Spain)
K-7, director Christopher Leone (USA)
Choque, director Nacho Vigalondo (Spain)

Lena Sharpe Award: Freida Lee Mock for Wrestling With Angels: Playwright Tony Kushner (USA)

Atlanta Film Festival winners

2006 Atlanta Film Festival Awards: June 17, 2006

Grand Jury Prize, Best Narrative Film:
Pope Dreams by Patrick Hogan

Grand Jury Prize, Best Documentary Film:
What Remains by Steven Cantor

Audience Award, Best Narrative Film:
Quinceañera directed by Wash Westmoreland and Richard Glatzer

Audience Award, Best Documentary Film:
The Trials of Darryl Hunt by Ricki Stern and Anne Sundberg

Best Actor (tie):
John Maxwell (Oh Mr. Faulkner, Do You Write?)
Chris Butler (The Little Death)

Best Actress:
Ruby Dee (No. 2)

Ossie Davis Award:
Cicely Tyson

Audience Award, Best Short Film:
SPIN

Best Animated Film:
The Wraith of Cobble Hill directed by Adam Parrish King

Best Documentary Short:
Closing Time

Best Narrative Short for Oscar Consideration:
A Supermarket Love Song (UK)

Southeastern Media Award:
Keesha's House, Narrative Feature by David Collins (Producer), Dee Wagner (Screenwriter) and Steve Coulter (Director, Screenwriter)

Magnolia Teen Filmmaker Award:
To Serve, Documentary Short by Michael Thomas (Reel Works in Brooklyn, NY)

Women in Film Award:
Director Anne Makepeace (Rain in a Dry Land)

Perfect Pitch Finalists:
Patrick Franklin and Andy Rusk for "Plaster Man"
Mary Branson for "The Best Town on Earth"
Rachel Stamper for "The Prom King"

'Four Minutes,' Olivier Gourmet: Shanghai Film Festival Winners

The 9th Shanghai International Film Festival was held between June 17-25, '06.

The 9th Shanghai International Film Festival Awards were announced on June 25, '06.

BEST FILM
VIER MINUTEN / FOUR MINUTES (Germany) by Chris Kraus

JURY GRAND PRIX
THE FOREST RANGER (China) by Qi Jian

BEST DIRECTOR
Fabienne Godet for SAUF LE RESPECT QUE JE VOUS DOIS / BURNT OUT (France)

BEST ACTOR
Olivier Gourmet for SAUF LE RESPECT QUE JE VOUS DOIS / BURNT OUT (France)

BEST ACTRESS
Els Dottermans for DENNIS VAN RITA / LOVE BELONGS TO EVERYONE (Belgium)

BEST SCREENPLAY
Hugo van Laere for DENNIS VAN RITA / LOVE BELONGS TO EVERYONE (Belgium)

BEST CINEMATOGRAPHY
Fabio Cianchetti for THE LAND (Italy)

BEST MUSIC
Karl Jenkins for RIVER QUEEN (New Zealand)

ASIAN NEW TALENT - BEST FILM
LIVING IN FEAR by Chuyên Bui Thac

ASIAN NEW TALENT - BEST DIRECTOR
Wanma Caidan for Lhing vjags kyi ma ni rdo vbum

PRESS PRIZE - BEST FILM
THE FOREST RANGER (China) by Qi Jian

PRESS PRIZE - EXPLORING SPIRIT AWARD
LE PARFUM DE LA DAME EN NOIR - Bruno Podalydès

PRESS PRIZE - BEST VISUAL EFFECT
THE MUSIC BOX - Yi Fei Chen

Outstanding Contribution to Chinese Cinema
Ang Lee

Special Artistic Achievement Award
Catherine Deneuve

 

Jury: Luc Besson (France) (head of jury); Xiaogang Feng (China) (vice-head of jury); Manuel Gutiérrez Aragón (Spain); Diana Bracho (Mexico); Duncan Kenworthy (UK); Kyung-Taek Kwak (Korea); Stanley Kwan (Hong Kong/China); Gabriele Salvatores (Italy); Jinglei Xu (China)

Asian New Talent Jury: Zhuangzhuang Tian; Marian Bhalotra; Joon-ho Bong; Kaizo Hayashi; Cheuk-to Li

Jean Dujardin Spy Spoof Tops Seattle Film Festival + Atlanta & Shanghai Winners © 2004–2018 Alt Film Guide and/or author(s).
Text NOT to be reproduced without prior written consent.

Leave a comment about 'Jean Dujardin Spy Spoof Tops Seattle Film Festival + Atlanta & Shanghai Winners'

COMMENTING RULES:

Don't waste time and energy disagreeing with and/or being deeply offended by the presentation of factual information.

On the other hand, it's perfectly okay to disagree with and/or, if you're so inclined, to be deeply offended by the views & opinions (and/or likes & dislikes) found on this site. And to let us know about any omissions or, heaven forbid, errors.

Just bear in mind that *thoughtfulness* and *at least a modicum of sanity* are imperative.

In other words: Feel free to add something reasonable & coherent – AND fact-based – to the discussion.

Abusive/bigoted, trollish/inflammatory, baseless (spreading misinformation, whether intentionally or not), spammy, and/or just plain deranged comments will be zapped and offenders may be banned.

And finally, links found in comments will generally be deleted.

Most recent comments listed on top.